NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път
2569
Тонът на времето

Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път

Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път в Балчик на 14 и 15 юни, съобщават от Исторически музей - Балчик. Мотото на форума е 3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ. Фокусът на това издание е изкуството от Балканите, неговите проблеми, възможности и бъдещо развитие. Мотото залага основна тема на изданието, а именно намирането на общи хоризонти и допирни точни върху, които творци от района на Балканите биха могли да се обединят и работят заедно и всеки да представи своята визия за едно възможно бъдеще

| 03 Юни 2024, 10:34 ч.
Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път
Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път
Снимка © Исторически музей - Балчик

Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път в Балчик на 14 и 15 юни, съобщават от Исторически музей - Балчик. 

Международният филмов фестивал в Карлови Вари (KVIFF) добави късометражен филм на Дейвид Линч и епизод от емблематичния му сериал „Туин Пийкс“ към програмата, посветена на писателя Франц Кафка и представи селекция класически и култови филмови ленти „От миналото“, показани в оригинални или реставрирани версии, съобщи „Холивуд репортър“. 

Сред акцентите са реставрирани версии на драмата „Париж, щата Тексас“ на Вим Вендерс от 1984 г. и „Две англичанки и континент“ на Франсоа Трюфо от 1971 г., посветена на любовен триъгълник.

Кинофестивалът в Карлови Вари, чието 58-о издание се провежда от 28 юни до 6 юли, разкри и още допълнителни заглавия към програмата на ретроспективата „Франц Кафка“, която ще се проведе в чест на стогодишнината от смъртта на един от най-известните чехи. 

Ретроспективата е наречена „Желанието да станеш индианец: Кафка и киното“ (The W

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие на великотърновския театър "Страната на усмивките". Това каза на пресконференция режисьорът на спектакъла Вера Петрова, която е заместник-директор на Софийската опера и балет. 

Премиерата ще е на 4 юли от 19 ч. в Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" в старата столица, а на 19 юли оперетата ще бъде представена на откритата сцена на Царевец, като част от Оперен сезон "Сцена на вековете".

"Страната на усмивките" е рядко поставяно заглавие, особено в България, но за великотърновския театър това е третата му постановка, посочи директорът на културната институция Васил Вълчев.

Началото поставят Недялко Ковачев, заедно с Грую Герданников като диригент, през 1985 година. През 2010 година, която е първата в мандата на Вълчев като директор, той започва точно с това заглавие. Тогава

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

Не силният, но продължителен дъжд и появилият се с него вятър не отказаха най-големите фенове, дошли да се забавляват още от самото начало на програмата във втория ден на Spice Music Festival 2024 и останали до почти 2 часа след полунощ.

В съботния ден програмата половин час по-късно с музикалните миксове на DJ Никита, който успя да подгрее събралото се множество за изпълненията на първия гост за вечерта David Tavare. Както съобщихме, поради непредвидени обстоятелства участието на английския изпълнител Гарет Гейтс бе изместено в петък. 

Около 20 минути преди 20:00 ч. небето над Морска гара бе вече тъмно от облаци, започнаха да се чуват гърмежи и се появи силен вятър. Това наложи сцената да бъде допълнително обезопасена. Започналият дъжд принуди голяма част от дошлите по-рано гости на фестивала да се разотидат. Във фестивалната зона местата за скриване от дъжда не бяха

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Мотото на форума е 3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ. Фокусът на това издание е изкуството от Балканите, неговите проблеми, възможности и бъдещо развитие. Мотото залага основна тема на изданието, а именно намирането на общи хоризонти и допирни точни върху, които творци от района на Балканите биха могли да се обединят и работят заедно и всеки да представи своята визия за едно възможно бъдеще. Същевременно темата търси общи проблематики, както и перспективи за развитие и разгръщане на арт възможности и общи проекти. Концепцията е в събирането на едно място на идеите, творчеството и критиката на хора работещи и познаващи културната, художествената, социално-психологичната, проблематичната среда на Балканите, посочват още организаторите. 

Те казват още, че 3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ се отнася и към различните разбирания за понятието бъдеще и неговите вероятни възможни бъдещи проекции в съвременното общество, разказани чрез различни художествени похвати, търсения, емоции и процеси през погледа на участниците във фестивала. Средата, която създава форума, е творческа и съзидателна за множество възможности и представяне на участниците, две изложби, гостуващи галерии, лекторски презентации и филмова програма, посочват организаторите.

Участници в изданието са 20 артисти от България и чужбина, които имат амбициозни заявки за своето представяне. Сервет Кочийт, родом от Турция, но живеещ в Нидерландия, ще представи сложна инсталация от рециклирани автомобилни части, която е бъде изработена на място в Балик, специално за фестивала. Той е световна звезда на съвременното изкуство с множество международни проекти и изложби в едни от големите музеи в Бразилия, Китай, Франция, Израел, Италия, Нидерландия, Турция, казват организаторите. От Турция участват също художничките Демет Ялчинкая и Бегум Челик, които представят съответно съвременна живопис и фотография. От Румъния пристига Овидиу Тоадер, който ще представи нова творба, продължение на проекта си „Ray Collector” (Колектор на лъчи), като работата му е изработка специално за фестивала по време на резиденцията в Балчик. От Австрия и Сърбия пристигат съответно Изидора Кръстич и Петър Крас, от Гърция - Мария Гуивели. Те ще търсят вдъхновение от природата, атмосферата и живота на хората от района и ще проектират своите чувства чрез средствата на акварел и колаж. Българското участие в резидентската програма е много силно с преобладаващо живописна и графична основа. Участниците са Нора Ампова, Надя Розева, Васил Славков, Йордан Панков – J.PANK, Силвия Радева, Ралица Стоицева и Мартин Трифонов. Куратор на форума е изкуствоведът Христина Бобокова, а артистичен директор - художничката Рада Якова. 

За първи път на фестивала гостува галерия и това е варненската „Ларго“, която ще открие фестивалната програма за гости и посетители на 14 юни в Градската художествена галерия - Балчик с изложбата „(Не)възможна цикличност“. Участници са Васил Стоев, Атанас Колев, Румен Нечев, Петър Чиновски, Драго Дочев и Розина Макавеева, които представят живопис, графика, скулптура, видео арт, инсталации и обекти. Изложбата разглежда човешките взаимоотношения, като един безкраен процес във времето, обществените нагласи, влияния и световните катаклизми, издигането на идеи и потъването на други в забвение.. Основната характеристика на този процес е именно неговата цикличност и безкрайност.

Гости и посетители могат да се включат свободно във всички дейности от програмата от 14 – 15 юни в Градската художествена галерия в Балчик и туристически информационен център „Мелницата“ – Балчик.  

Филмът Nutcrackers с участието на комика Бен Стилър откри кинофестивала в Торонто, предаде Ройтерс.

Актьорът каза, че е развълнуван от факта, че последната му продукция е избрана да постави началото на тазгодишното издание на форума, който ще продължи до 15 септември. Това беше и световната премиера на Nutcrackers.

"Направихме този филм самостоятелно... Бях много развълнуван, че от Торонто го забелязаха и поискаха да открият фестивала с него", каза Стилър, докато минаваше по червения килим заедно с режисьора Дейвид Гордън Грийн и други членове на актьорския състав.

Nutcrackers разказва история на преуспяващ чикагски предприемач в сферата на недвижимите имоти, който е принуден да се грижи за осиротелите си племенници в малко градче в Охайо, след като сестра му и съпругът претърпяват тежък инцидент.

За разлика от традиционните филмови премиери, лентата де

Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.

По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.

На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.

На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще б

"Барби", Тейлър Суифт и Оливия Родриго спечелиха по няколко награди "Изборът на децата" на церемония в Лос Анджелис, съобщи "Билборд".

Барби спечели наградата за любим филм, любима актриса (Марго Роби), любима песен (Били Айлиш с What Was I Made For?) и любима музикална колаборация (Barbie World на Ники Минаж и Айс Спайс с Акуа). Наградата на Били Айлиш за любима песен е третата в кариерата й. Толкова много има само Хари Стайлс, който обаче печели две от тях с "Уан Дайрекшън".

Тейлър Суифт получи три награди - за любима изпълнителка (за трети път), любима световна музикална звезда (също за трети път) и любим билет на годината за турнето Eras. Приятелят й Травис Келси беше избран за любим спортист. 

Родриго се наложи в категорията за любим албум с GUTS (като победи The Tortured Poets Department: The Anthology на Тейлър Суифт, наред с други), а също за любима т

Трима известни български музиканти ще са солисти на предстоящия концерт на Симфониета – Враца, част от цикъла „Българският инструментален концерт“, съобщиха от културната институция. Това са Симеон Гошев – пиано, Атанас Кръстев – виолончело и Петър Македонски – тромпет.

В програмата са включени произведенията“ Концерт за виолончело и оркестър“ от Веселин Стоянов, „Концерт за тромпет и оркестър“ от Васил Казанджиев и „Рапсодия за пиано и оркестър“ от Йордан Гошев.

Изненадата за публиката ще е концертният роял Bösendorfer 280VC Concert Grand, който ще пристигне във Враца специално за изпълнението на Симеон Гошев, съобщиха от Симфониетата.

„Това е събитие, първо защото такива инструменти рядко се намират, особено в България. Този инструмент, доколкото знам, е едва от няколко седмици в България. И сега благодарение на маестро Павлов и цялата организация на Сим

Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.

В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.

В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.

Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв

Организатор на фестивала е фондация „Процес-Пространство“, с партньори Община Балчик, Исторически музей – Балчик, ТИЦ “Мелницата“ Балчик, Съюз на българските художници, галерия „Ларго“, аукционна къща „Арт Марк“, „Арена Медия“ - Русе. Спонсори и спомоществователи са Австрийско посолство в България, БНР, Дарик радио, Хеви-Клуб ЕООД, Приста Ойл ЕАД, Винарска къща „Левент“, Винарска къща „Варна“, посочват организаторите. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
2569
Тонът на времето

Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път

Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път в Балчик на 14 и 15 юни, съобщават от Исторически музей - Балчик. Мотото на форума е 3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ.

| 03 Юни 2024, 10:34 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път
Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път
Снимка © Исторически музей - Балчик

Фестивал „Процес-Пространство“ ще се проведе за 35-и път в Балчик на 14 и 15 юни, съобщават от Исторически музей - Балчик. 

Мотото на форума е 3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ. Фокусът на това издание е изкуството от Балканите, неговите проблеми, възможности и бъдещо развитие. Мотото залага основна тема на изданието, а именно намирането на общи хоризонти и допирни точни върху, които творци от района на Балканите биха могли да се обединят и работят заедно и всеки да представи своята визия за едно възможно бъдеще. Същевременно темата търси общи проблематики, както и перспективи за развитие и разгръщане на арт възможности и общи проекти. Концепцията е в събирането на едно място на идеите, творчеството и критиката на хора работещи и познаващи културната, художествената, социално-психологичната, проблематичната среда на Балканите, посочват още организаторите. 

Международният филмов фестивал в Карлови Вари (KVIFF) добави късометражен филм на Дейвид Линч и епизод от емблематичния му сериал „Туин Пийкс“ към програмата, посветена на писателя Франц Кафка и представи селекция класически и култови филмови ленти „От миналото“, показани в оригинални или реставрирани версии, съобщи „Холивуд репортър“. 

Сред акцентите са реставрирани версии на драмата „Париж, щата Тексас“ на Вим Вендерс от 1984 г. и „Две англичанки и континент“ на Франсоа Трюфо от 1971 г., посветена на любовен триъгълник.

Кинофестивалът в Карлови Вари, чието 58-о издание се провежда от 28 юни до 6 юли, разкри и още допълнителни заглавия към програмата на ретроспективата „Франц Кафка“, която ще се проведе в чест на стогодишнината от смъртта на един от най-известните чехи. 

Ретроспективата е наречена „Желанието да станеш индианец: Кафка и киното“ (The W

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие на великотърновския театър "Страната на усмивките". Това каза на пресконференция режисьорът на спектакъла Вера Петрова, която е заместник-директор на Софийската опера и балет. 

Премиерата ще е на 4 юли от 19 ч. в Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" в старата столица, а на 19 юли оперетата ще бъде представена на откритата сцена на Царевец, като част от Оперен сезон "Сцена на вековете".

"Страната на усмивките" е рядко поставяно заглавие, особено в България, но за великотърновския театър това е третата му постановка, посочи директорът на културната институция Васил Вълчев.

Началото поставят Недялко Ковачев, заедно с Грую Герданников като диригент, през 1985 година. През 2010 година, която е първата в мандата на Вълчев като директор, той започва точно с това заглавие. Тогава

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

Не силният, но продължителен дъжд и появилият се с него вятър не отказаха най-големите фенове, дошли да се забавляват още от самото начало на програмата във втория ден на Spice Music Festival 2024 и останали до почти 2 часа след полунощ.

В съботния ден програмата половин час по-късно с музикалните миксове на DJ Никита, който успя да подгрее събралото се множество за изпълненията на първия гост за вечерта David Tavare. Както съобщихме, поради непредвидени обстоятелства участието на английския изпълнител Гарет Гейтс бе изместено в петък. 

Около 20 минути преди 20:00 ч. небето над Морска гара бе вече тъмно от облаци, започнаха да се чуват гърмежи и се появи силен вятър. Това наложи сцената да бъде допълнително обезопасена. Започналият дъжд принуди голяма част от дошлите по-рано гости на фестивала да се разотидат. Във фестивалната зона местата за скриване от дъжда не бяха

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Те казват още, че 3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ се отнася и към различните разбирания за понятието бъдеще и неговите вероятни възможни бъдещи проекции в съвременното общество, разказани чрез различни художествени похвати, търсения, емоции и процеси през погледа на участниците във фестивала. Средата, която създава форума, е творческа и съзидателна за множество възможности и представяне на участниците, две изложби, гостуващи галерии, лекторски презентации и филмова програма, посочват организаторите.

Участници в изданието са 20 артисти от България и чужбина, които имат амбициозни заявки за своето представяне. Сервет Кочийт, родом от Турция, но живеещ в Нидерландия, ще представи сложна инсталация от рециклирани автомобилни части, която е бъде изработена на място в Балик, специално за фестивала. Той е световна звезда на съвременното изкуство с множество международни проекти и изложби в едни от големите музеи в Бразилия, Китай, Франция, Израел, Италия, Нидерландия, Турция, казват организаторите. От Турция участват също художничките Демет Ялчинкая и Бегум Челик, които представят съответно съвременна живопис и фотография. От Румъния пристига Овидиу Тоадер, който ще представи нова творба, продължение на проекта си „Ray Collector” (Колектор на лъчи), като работата му е изработка специално за фестивала по време на резиденцията в Балчик. От Австрия и Сърбия пристигат съответно Изидора Кръстич и Петър Крас, от Гърция - Мария Гуивели. Те ще търсят вдъхновение от природата, атмосферата и живота на хората от района и ще проектират своите чувства чрез средствата на акварел и колаж. Българското участие в резидентската програма е много силно с преобладаващо живописна и графична основа. Участниците са Нора Ампова, Надя Розева, Васил Славков, Йордан Панков – J.PANK, Силвия Радева, Ралица Стоицева и Мартин Трифонов. Куратор на форума е изкуствоведът Христина Бобокова, а артистичен директор - художничката Рада Якова. 

Филмът Nutcrackers с участието на комика Бен Стилър откри кинофестивала в Торонто, предаде Ройтерс.

Актьорът каза, че е развълнуван от факта, че последната му продукция е избрана да постави началото на тазгодишното издание на форума, който ще продължи до 15 септември. Това беше и световната премиера на Nutcrackers.

"Направихме този филм самостоятелно... Бях много развълнуван, че от Торонто го забелязаха и поискаха да открият фестивала с него", каза Стилър, докато минаваше по червения килим заедно с режисьора Дейвид Гордън Грийн и други членове на актьорския състав.

Nutcrackers разказва история на преуспяващ чикагски предприемач в сферата на недвижимите имоти, който е принуден да се грижи за осиротелите си племенници в малко градче в Охайо, след като сестра му и съпругът претърпяват тежък инцидент.

За разлика от традиционните филмови премиери, лентата де

Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.

По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.

На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.

На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще б

"Барби", Тейлър Суифт и Оливия Родриго спечелиха по няколко награди "Изборът на децата" на церемония в Лос Анджелис, съобщи "Билборд".

Барби спечели наградата за любим филм, любима актриса (Марго Роби), любима песен (Били Айлиш с What Was I Made For?) и любима музикална колаборация (Barbie World на Ники Минаж и Айс Спайс с Акуа). Наградата на Били Айлиш за любима песен е третата в кариерата й. Толкова много има само Хари Стайлс, който обаче печели две от тях с "Уан Дайрекшън".

Тейлър Суифт получи три награди - за любима изпълнителка (за трети път), любима световна музикална звезда (също за трети път) и любим билет на годината за турнето Eras. Приятелят й Травис Келси беше избран за любим спортист. 

Родриго се наложи в категорията за любим албум с GUTS (като победи The Tortured Poets Department: The Anthology на Тейлър Суифт, наред с други), а също за любима т

Трима известни български музиканти ще са солисти на предстоящия концерт на Симфониета – Враца, част от цикъла „Българският инструментален концерт“, съобщиха от културната институция. Това са Симеон Гошев – пиано, Атанас Кръстев – виолончело и Петър Македонски – тромпет.

В програмата са включени произведенията“ Концерт за виолончело и оркестър“ от Веселин Стоянов, „Концерт за тромпет и оркестър“ от Васил Казанджиев и „Рапсодия за пиано и оркестър“ от Йордан Гошев.

Изненадата за публиката ще е концертният роял Bösendorfer 280VC Concert Grand, който ще пристигне във Враца специално за изпълнението на Симеон Гошев, съобщиха от Симфониетата.

„Това е събитие, първо защото такива инструменти рядко се намират, особено в България. Този инструмент, доколкото знам, е едва от няколко седмици в България. И сега благодарение на маестро Павлов и цялата организация на Сим

Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.

В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.

В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.

Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв

За първи път на фестивала гостува галерия и това е варненската „Ларго“, която ще открие фестивалната програма за гости и посетители на 14 юни в Градската художествена галерия - Балчик с изложбата „(Не)възможна цикличност“. Участници са Васил Стоев, Атанас Колев, Румен Нечев, Петър Чиновски, Драго Дочев и Розина Макавеева, които представят живопис, графика, скулптура, видео арт, инсталации и обекти. Изложбата разглежда човешките взаимоотношения, като един безкраен процес във времето, обществените нагласи, влияния и световните катаклизми, издигането на идеи и потъването на други в забвение.. Основната характеристика на този процес е именно неговата цикличност и безкрайност.

Гости и посетители могат да се включат свободно във всички дейности от програмата от 14 – 15 юни в Градската художествена галерия в Балчик и туристически информационен център „Мелницата“ – Балчик.  

Организатор на фестивала е фондация „Процес-Пространство“, с партньори Община Балчик, Исторически музей – Балчик, ТИЦ “Мелницата“ Балчик, Съюз на българските художници, галерия „Ларго“, аукционна къща „Арт Марк“, „Арена Медия“ - Русе. Спонсори и спомоществователи са Австрийско посолство в България, БНР, Дарик радио, Хеви-Клуб ЕООД, Приста Ойл ЕАД, Винарска къща „Левент“, Винарска къща „Варна“, посочват организаторите. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.